A tudományos kutatások haladásával egyre több információ áll rendelkezésre a mikrobiom számtalan élettani hatásával kapcsolatban. A közelmúltban újabb bizonyítékokat találtak a bélflóra minősége és metabolitjai, valamint az idegrendszer működése közötti közvetlen kapcsolatról, amelynek segítségével új típusú diagnosztikai, prevenciós és terápiás lehetőségek nyílnak meg a közeljövőben – olvasható az American Association for the Advancement of Science (AAAS) 2018. február 16-ai éves ülésének szinopszisában.
Mint tudjuk, a mikrobiom jelentősen befolyásolja az anyagcserét, az immunválaszt, ezáltal hatással van a gazdaszervezet egészségére, illetve a gazdaszervezet betegségeinek kimenetelére. Az austini konferencián szó esett a bélflóra szempontjából régebb óta kutatott anyagcserzavarok és gyulladásos bélbetegségek mellett, a bélflóra hangulat- és magatartás befolyásoló szerepéről. A konferencián elhangzottak még nem publikált kutatási eredmények a bél mikroorganizmusainak memóriát, alvás ciklust és minőséget, valamint stressz tűrést befolyásoló hatásairól – írják a Qubit tudomány rovatában.
Janet Jansson, a Pacific Northwest National Laboratory biológiai kutatásokért felelős igazgatója ismertette előadásában, hogy azon egerek memóriája, amelyek emésztőrendszerébe Lactobacillus nemzetséghez tartozó fajokat juttattak, szignifikánsan hatékonyabbnak bizonyult a kontroll egerekéhez képest. Azt, hogy mely metabolitok és milyen módon válthatják ki ezt a hatást, még vizsgálják.
Rob Knight, a University of California orvosprofesszora az alvás és a gasztrointesztinális rendszer mikroorganizmusainak összefüggéseit vizsgálja, amellyel kapcsolatban végzett állatkísérleteket és humán vizsgálatokat is. Megfigyelései alapján az alvás mennyisége és a bélflóra kölcsönösen hat egymásra: az alvásmegvonás megváltoztatja a bélflórát, míg egyes mikroorganizmusok jelenléte és anyagcseretermékei ébresztő vagy altató hatásúak lehetnek. Másrészről egy talajlakó baktérium, a Mycobacterium vaccae jelenléte párhuzamba állítható az egerek stressztűrési képességeivel. Az összefüggések részleteit még kutatják.
A mikrobiom, a memória, az alvás és stressztűrés összefüggéseinek feltárásában az Egyesült Államok Haditengerészeti Hivatala (ONR) is látja a lehetőségeket, ezért hozzájárul a kutatások finanszírozásához. Reményeik szerint az alvásmegvonásból, felborult életvitelből is fakadó, katonákra nehezedő stressz kezelhető lenne pusztán étrendkiegészítőkkel a koncentrációt lényegesen csökkentő gyógyszerek használata nélkül. Korunk rohanó világában a katonákon kívül mindannyiunk életminőségét is nagy mértekben javíthatják, munkaképességét növelhetik a vélhetően memória fejlesztő, alvás-ébrenlétet befolyásoló, illetve a stressztűrést növelő, csupán speciális baktériumokat tartalmazó vagy azok anyagcseréjét támogató speciális étrendkiegészítők, funkcionális élelmiszerek.
Megosztás: