2020-06-23
Merre tovább? – Ideiglenes adásszünet az éterben
Remélem, hogy sokan közületek, akik rendszeres olvasóink vagytok, hiányoltátok a pénteki blog sorozatunk következő részét. Jogosan tettétek, hiszen másfél éve hűséges olvasóink…
2020-06-12
Tüzes trendek
Egy új élelmiszertermék piaci megjelenése magában hordozza a piaci kudarcot is - melyre több okból kifolyólag nagy esély van. Az új termékek sikerének esélyeit minden területen…
2020-06-05
Tüzes boldogság – a chili rejtelmei
„Ha izgalmat és/vagy meglepetést szeretne adni egy tál ételhez, dobjon bele chili paprikát!” Ki ily vakmerő és egyben bátor? Személy szerint én nem vagyok az, sem chili paprika…
2020-05-29
A kis zöld fodrok, avagy az algák beépítése az étkezésünkbe
A világon több, mint 820 millió ember éhezik. Minden kilencedik ember a Földön. Emellett a túlsúly és elhízás szinte minden országban növekvő tendenciát mutat. Úgy gondolom, e két…
2020-05-22
Fitoösztrogének hatása – A szójabab V. rész
Elérkeztünk szójáról szóló cikksorozatunk utolsó, befejező részéhez. Érdekes témáról, a szójában található fitoösztrogének szerepéről lesz ma szó. Miért fitoösztrogének? Mert ezek…
2020-05-15
Egyem vagy ne egyem? Amikor a szóját a szívünkre vesszük… – A szójabab IV. rész
Mai blogcikkünkben folytatjuk a szója egészségügyi hatásairól megkezdett elmélkedésünket: a pajzsmirigyre gyakorolt hatásainak elemzése után arra keressük a választ, hogyan…
2020-05-08
Egyem vagy ne egyem? Pajzsmirigy kitekintő – A szójabab III. rész
Előző írásainkban megpróbáltunk eligazodni a szója, és az abból készült termékek színes palettáján. Reméljük, ezzel sikerült hasznos támpontokat adni az egyes termékek…
2020-05-01
Egyem vagy ne egyem? – A szójabab II. rész
Élelmiszeripari termékek Az élelmiszerként fogyasztott szója alapvetően fermentációval vagy egyéb, nem fermentáción alapuló feldolgozási módszerrel készül. Fermetntálásnak…
2020-04-24
Egyem vagy ne egyem? – A szójabab I. rész
A napjainkban fogyasztott szója (Glycine max) a pillangósok családjába tartozó, Kelet-Ázsiából származó, egyéves kultúrnövény. Miért fontos a szója? Mint a pillangósvirágú…
2020-04-17
Koronavírus járvány az orvosok és kutatók szemével – Amiért küzdenek és amitől a falra másznak II. rész
A koronavírus terjedésének megállítása elsődlegesen nem a táplálkozástudósok, hanem az orvosok, virológusok, gyógyszerfejlesztők feladata. Nehéz helyzetben vannak, nem…
2020-04-09
Koronavírus járvány a táplálkozási szakember szemével I.rész – Mit (t)ehetnénk?
ÚJ VÍRUS: MEGSZOKOTT ÉS MEGSZOKHATATLAN TÜNETEK A SARS-CoV-2 névre hallgató vírus 2019. decemberében kezdett tombolni Kínában, Vuhan városában. Sokáig reménykedtünk benne, hogy a…
2020-04-03
Tovább a D-vitamin nyomában – Mire jó még? Immunológiai kitekintő
A C-vitaminról sokan tudják, hogy fontos szerepet játszik az immunológiai folyamatok szabályozásában, hatására növekszik a szervezet ellenállóképessége egyes fertőzésekkel…
2020-03-27
D-vitaminról bővebben – Avagy egy régi harcos eddig nem ismert, új feladatai az emberi szervezetben
A D-vitamin leginkább a szervezet kalcium-anyagcserében betöltött szerepéről ismert. Serkenti a kalcium felszívódását a bélből, ezzel fenntartva a vér megfelelő kalcium-ion…
2020-03-20
A B-vitaminokról bővebben
Már előző cikkünkben (itt olvashatod) is megemlítettük, hogy a B-vitaminokból sok altípus létezik, és hogy ezek meglehetősen sokrétű hatást gyakorolnak az emberi szervezetre.…
2020-03-13
Védjük immunrendszerünket, hogy megvédhessen minket!
Az immunrendszerünknek számos olyan funkciója van, amely életünk szempontjából elengedhetetlen. Megvéd minket többek között a környezetünkben található baktériumoktól,…
2020-03-06
Böjtölés és egészségügyi hatásai
Az egészségtelen életmódnak előbb vagy utóbb mindig meglesz a böjtje. – figyelmeztetnek minket lépten-nyomon a táplálkozástudományi szakemberek és orvosok. Ironikus, hogy pont a…
2020-02-28
Teljes kiőrlésű gabonafélék – átverés lenne?
A napokban az Internetet böngészve az alábbi cikkre bukkantunk: „A teljes kiőrlésű átverés” (itt olvasható). Az írás a teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztásának hátrányait veszi…
2020-02-21
Divatdiéták VI. rész: A MIND diéta titkai – Avagy: Mi mindenre jó az olívabogyó?
A MIND diéta célja Ahogy a társadalom próbálkozik megküzdeni a ránk zúduló civilizációs betegségek tömkelegével, úgy születnek meg lépten-nyomon a létező legkülönfélébb diéták.…
2020-02-14
Divatdiéták V. rész. Gluténfogyasztás – Ősi élelmiszer vagy modern méreg?
Napjainkban egyre több a gluténmentes diétát követők száma. De vajon mit tudunk valójában ezen étrendről? Valóban indokolt a gluténmentes termékek választása? Akkor is, ha nem…
2020-02-07
Divatdiéták IV. rész: Növényi alapú étrend – Egy régi-új trend
Vegetarianizmus – NEM ÚJ DIVAT A vegetarianizmus abban az értelemben nem divatdiéta, hogy egyes társadalmakban –pl. Indiában – tradicionális, évszázadok óta alkalmazott étrend,…
2020-01-31
Divatdiéták III. rész – “Szuper élelmiszerek” a konyhában: Egyedüli megoldások?
Napjainkban egyre gyakrabban találkozhatunk a „szuperélelmiszerek” („superfood”-ok), illetve a belőlük készült „szuperételek” fogalmával. Hogy mik is ezek az alapanyagok, arra…